Budowa szafy sterowniczej. Schemat i zasady działania

Szafy sterownicze służą przede wszystkim do ochrony komponentów automatyki sterujących np. pracą pomp, wentylatorów lub innych napędów. To właśnie dzięki nim, komponenty te są zabezpieczone przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Jak są one zbudowane?

Konstrukcja szafy sterowniczej

Standardowa szafa sterownicza konstruowana jest przy użyciu:

  • ramy,
  • przednich drzwi zamykanych na zamek,
  • pleców,
  • płyty montażowej,
  • dachu,
  • płyt podłogowych.

Ramy zazwyczaj wykonywane są z blachy stalowej ocynkowanej lub stali nierdzewnej, ewentualnie z tworzywa sztucznego. Jeśli szafa sterownicza będzie postawiona w miejscu, w którym może być narażona na duże korodowanie, wówczas używa się stali kwasoodpornej. Ze względu na konieczność zapewnienia optymalnego chłodzenia wewnątrz, istotne jest prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych części składowych. Na dole umieszcza się więc elementy ciężkie, zaś na górze lżejsze, dzięki czemu zachowany jest prawidłowy środek ciężkości. Aby nie doszło do awarii, podzespoły lokowane jedne nad drugimi powinny być umieszczane tak, by zachować odstępy. Dzięki temu powietrze będzie przepływać w prawidłowy sposób, co nie doprowadzi do przegrzania.

Ogrzewanie szafy sterowniczej

Prawidłowe chłodzenie to jednak nie wszystko. Aby systemy działały prawidłowo, konieczne jest również ogrzewanie szafy sterowniczej, jeśli będzie ona znajdowała się na zewnątrz. Do tego celu zazwyczaj używa się grzałek lub antykondensacyjnych ogrzewaczy.

Wyposażenie wewnętrzne i budowa panelu sterującego

Za obsługę szafy sterowniczej odpowiada panel sterujący. Znajdują się w nim m.in. przyciski, lampy sygnalizacyjne, a także czujniki indukcyjne, które umożliwiają przede wszystkim rozdzielanie energii elektrycznej, sterowanie oraz regulowanie działania. Wyposażenie wewnętrzne obejmują również sterowniki, falowniki oraz serwonapędy. Do obsługiwania szaf sterowniczych uprawnione są tylko te osoby, które posiadają nadane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich uprawnienia.

Szafa sterownicza musi być dostosowana do specyfiki działalności, a także do otoczenia, w którym będzie umieszczona. Jeśli potrzebują Państwo spersonalizowanej szafy sterowniczej, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.