Dlaczego sterowniki PLC są określane jako ,,serce” automatyki przemysłowej?

Czym jest sterownik PLC? Jest to w skrócie programowalny sterownik logiczny. To mikroprocesorowe urządzenie ma za zadanie sterować procesami technologicznymi, pracami maszyn i urządzeń. W swojej istocie jest niezwykle uniwersalne. Może być stosowane do naprawdę różnego rodzaju sprzętu. Jedyną rzeczą, która wymaga przystosowania programowalnego sterownika logicznego do danego typu urządzenia, jest odpowiednie zaprogramowanie jego działania. Sterownik PLC realizuje bowiem swoją pracę zgodnie z kolejnością wykonywanych kroków, którą ma zapisaną w algorytmie działania.

To właśnie ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie programowalne sterowniki logiczne są określane mianem serca automatyki przemysłowej. Mimo że przemysł cały czas podlega zmianom wskutek dynamicznego rozwoju, to niezmiennie stosuje się w nim programowalne sterowniki logiczne, które dostosowują się do coraz to nowszych technologii.

Specyfika programowalnych sterowników logicznych

Ciekawostką jest to, że jeden z pierwszych programowalnych sterowników logicznych został wyprodukowany w Polsce w latach 70. dwudziestego wieku. Od tamtego czasu przyczynił się on do powstania naprawdę wielu urządzeń przemysłowych. Programowalne sterowniki logiczne wykorzystuje się bowiem w bardzo różnych dziedzinach. Znajdują one swoje zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu oraz  w energetyce. Używa  się ich także  w oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody. A już zupełnie nieodzowne jest stosowanie programowalnego sterownika logicznego w transporcie. Wspomaga on tam działanie takich urządzeń jak windy towarowe, rampy przeładunkowe czy transportery. Skąd wynika ta uniwersalność? Bierze się ona z tego, że programowalny sterownik logiczny posiada zdolność do kontrolowania właściwie każdego procesu przemysłowego. Oczywiście sterownik PLC nie jest aż tak uniwersalny, żeby jeden jego model miał obsługiwać wszystkie rodzaje maszyn. Odpowiednie jego odmiany przystosowane są do działania w różnego typu przemyśle. W dodatku oferta dostępnych na rynku programowalnych sterowników logicznych stale się powiększa, co oczywiście jest skutkiem powstawania coraz to nowych urządzeń przemysłowych. Nasza firma oferuje sterowniki PLC firmy Mitsubishi oraz sterowniki specjalizowane RP-35 własnej produkcji.